Čo nám teda ponúka Tantra? Čo Tantra je?

Autor: Xenie Suhayla Komers | 27.1.2015 o 9:47 | (upravené 27.1.2015 o 14:40) Karma článku: 1,88 | Prečítané:  964x

Podľa všeobecných vedomostí či skôr nevedomostí je Tantra nejaké divné náboženstvo, pochádzajúci z východu, uctievajúci nám neznáma božstvá a súbor návodov a krkolomných pozícií pri milostnom akte. V tom lepšom prípade.  Predovšetkým, Tantra nie je náboženská, je to skôr náuka či filozofia, ktorú môže praktizovať človek akéhokoľvek vyznania, ak mu jeho Boh dovolí byť otvoreným pravde a slobode.

 

Tantra rozvíjí partnerské vztahy, prohlubuje milostné naplněníTantra rozvíjí partnerské vztahy, prohlubuje milostné naplnění (Xenyie Suhayila Komersa)

 

Tantra je cesta. Posiluje osobnosť jedinca, párový vzťah a prebúdza človeka na mnohých rôznych úrovních.Tantra tiež sleduje integráciu zvýšenej energie prostredníctvom práce so sexuálnou energiou do každodenného života.Transformuje sexualitu na duchovný rozvoj osobnosti.
 
Tantra má korene v Indii a názory na dobu jej vzniku sa rôznia. Najčastejšie je však datovaný jej vznik pred 5000 lety.Tantra spája niektoré ľudová presvedčenia a magické praktiky s najvyšším ezoterickým učením a zasvätením. Je syntézou hlavných hinduistických prúdov.


Slovo Tantra znamená systém, ale ešte starším významom je tkanina, osnova, ktorá predkladá prítomnosť dvoch kozmických princípov, mužského a ženského, ktoré na seba neustále vzájomne pôsobia a vstrebávajú celé stvorenie ako neustály a nikdy nekončiaci proces.


Mužský kozmický princíp predstavuje boh Šiva, ktorý je najvyšší mužský archetyp, pán sexuality a večné svetlo vedomia. Šiva predstavuje muža plného nežnosti, zároveň pevného, ​​láskyplného s veľkou sebadôverou a schopnosťou konať, dôstojného, ​​veselého, inteligentného a charizmatického.
 
Ženský princíp predstavuje bohyne Šakti. O tantre sa traduje, že je kultom zbožňovanie Matky a je to vcelku pravda. Šakti je univerzálnym princípom energie, sily a tvorivosti. Je to vesmír, ktorý vznikol z jej útrob. V tantrizme sa Šakti prejavuje úplne slobodne, nie je obmedzená žiadnym zákonom, ktorý by ju ovládal, nútil a bránil sa prejavovať.


Šakti predstavuje ženu láskavú, milú, veselú, dynamickú, ktorá vie, kedy má dať Šivovi kľud, je plná oddanosti a zmyselnosti, krásnou a pôvabnou.
 
Podľa hinduistickej tradície pôvodne nerozdelené kozmickej Vedomie (Paramašiva) sa rozdelilo na dve božstvá. Šiva predstavuje ducha a vedomie, je mužské božstvo. Aby mohol konať potrebuje ženské božstvo Šakti, ktorá je tvorivou energiou. Celé stvorenie vznikne spojením týchto dvoch princípov, ženského a mužského, symbolizuje ako lingam (mužský pohlavný orgán) a Joni (ženský pohlavný orgán). Preto je sila, ktorá zakladá život Šakti uctievaná ako matka vesmíru. Pre tantriky každá žena stelesňuje Šakti, vďaka tajomstvu života, ktoré v sebe nesie.
 
Ďalším základným pojmom je energia Kundalini. Ako ľudská tak kozmická, symbolizovaná hadom, ktorý v ľudskom tele spí stočený na kostrči-v prvej čakre.Cielom tantrika je prebudiť tohto hada energie a nechať ho stúpať pozdĺž chrbtice skrze šesť čakier až k vrcholu hlavy, aby sa tam spojil s Čistým vedomím. Keď sa to podarí, bytosť zažije stav božskej extázy-Samadhi.
 
Indovia vždy hlboko uctievali ženu a považovali sexuálne spojenie s ňou za najkrajšiu prax, za čistý duchovný akt.Tantrický text znie: Bez lásky nemôžeme nájsť Boha.
 
V tantre je sexualita hlboko uctievaná v najvyššom zmysle toho slova. Je to oslava, tvorivý akt. Pohlavný akt sa stáva hlbokým milostným splynutím, formou meditace. Obraz muža a ženy v milostnom spojení nie je považovaný za nečistý. Naopak, je obrazom naozajstného symbolického rituálu.
 
Tantra využíva špecifických metód a techník, ktoré umožňuje vstup do sveta tantry a vyžaduje stálu prax a seriózna úsilí. Propojuje to čo je dole, s tým, čo je hore, nebo so zemou, milostný akt s božským vedomím. Tantra je prežitok zjednotenie tela, mysle a duše. Ukazuje nám duchovnú cestu, ktorá umožňuje kontrolované rozšírenie vedomia, ktoré je predpokladom konečného duchovného oslobodenia.

Tu sa môžete pozrieť na dokument o tantre a o živote tantrické masérky.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina

Čo sa dialo na generálnej prokuratúre.

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.


Už ste čítali?